Unit-pricing is still around

Remember unit-pricing (have you even heard of unit-pricing)? It’s something you will find on the little labels on supermarket shelves that tell you not what the the total price of an item is but what the price is per some unit of measure. It might be by weight (ounces, pounds, etc), by volume or by count. You don’t hear much about it anymore but it still can save you money in a time of rising food prices. It works like this: let’s say you want to know which among three or four sizes of peanut butter jars is the best deal. By comparing the unit price, you might learn that neither the largest nor the smallest has the lowest cost per unit; instead, it might be one of intermediate sizes. We are talking within brands here. Continuing with the peanut butter example, if you only want to buy Skippy or Peter Pan, you can compare all sizes of each. But if you really don’t care which brand, then you can compare across brands to get your peanut butter fix at the lowest cost. Use unit pricing for enough items on the shopping list and the savings add up.